New York
66°
Clear
5:26 am8:21 pm EDT
3mph
76%
29.95
SatSunMon
68°F
75°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Grupa Republikanów i Demokratów zakłada partię, która ma przyciągnąć centrowy elektorat

29.07.2022

Grupa Republikanów i Demokratów zakłada nową partię w USA, pod nazwą Forward (Naprzód); ugrupowanie ma przyciągnąć centrowy, umiarkowany elektorat, rozczarowany głębokimi podziałami na amerykańskiej scenie politycznej – podaje stacja CNN.

Republikańscy politycy David Jolly i Christine Todd Whitman oraz Demokrata Andrew Yang mają zamiar połączyć siły swoich sztabów i organizacji politycznych, aby utworzyć centrową partię.

„62 proc. Amerykanów chce obecnie trzeciej partii i jest to rekordowa liczba” – powiedział Yang w wywiadzie dla CNN.

Partia Naprzód rozpocznie jesienią objazd kraju, aby budować poparcie wśród wyborców, które pozwoli jej na rejestrowanie się w kolejnych stanach, a latem 2023 roku ma zamiar zorganizować konwencję, by móc wystawić kandydatów w wyborach 2024 roku.

„Polityczny ekstremizm rozrywa nasz kraj, a dwie główne partie nie zdołały poradzić sobie z tym kryzysem” – napisali Jolly i Todd Whitman w artykule zamieszczonym w środę na łamach „Washington post”.

Partie te zabiegają o poparcie skrajnych frakcji elektoratu i w rezultacie „większość Amerykanów ma wrażenie, że nie ma swojej (politycznej) reprezentacji” – ocenili Jolly i Todd Whitman.

Na razie nie ma informacji o zarysach programu nowego ugrupowania, ale jego założyciele oznajmili, że zamierzają szukać „umiarkowanych rozwiązań” dla takich kwestii jak prawo do posiadania broni, aborcja czy ocieplenie klimatu.

Yang ubiegał się o nominację prezydencką Partii Demokratycznej na wybory w 2020 roku, Jolly to były republikański kongresmen, a Todd Whitman była republikańską gubernator stanu New Jersey w latach 1994-2001. (PAP)

fit/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner