New York
75°
Mostly Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
4mph
84%
30.06
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Kultura

USA: Hollywoodzcy aktorzy opowiedzieli się za rozpoczęciem strajku

06.06.2023

Hollywoodzki związek zawodowy aktorów głosował w poniedziałek za autoryzacją strajku w przypadku zerwania negocjacji w sprawie kontraktów. Artyści domagają się m. in. podwyższenia honorariów.

Związek zawodowy SAG-AFTRA reprezentuje 160 tys. aktorów. Podkreślił, że 97,91 proc. oddanych głosów poparło autoryzację strajku. Rozmowy z głównymi studiami mają rozpocząć się w środę.

Aktorzy ostatni raz strajkowali w 2000 roku. Mają się obecnie domagać wyższych wynagrodzeń i zabezpieczeń przed nieautoryzowanym wykorzystaniem ich wizerunków przez sztuczną inteligencję.

W liście związku do członków, z apelem o głosowania za autoryzacją strajku, liderzy SAG-AFTRA stwierdzili, że branża się drastycznie zmieniła. Wiąże się to z rozwojem telewizji strumieniowej i pojawieniem nowych technologii, jak generatywna sztuczna inteligencja.

„W pełni wkroczyliśmy w erę cyfrowej i streamingowej branży rozrywkowej. Wymaga to umowy odpowiedniej dla nowego modelu biznesowego” – głosi list do aktorów.

Według Reutersa rzecznik Sojuszu Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP), który reprezentuje Walt Disney Co, Netflix Inc i inne duże studia, odmówił komentarza.

Studia już zmagają się z przestojem w pracy scenarzystów. Trwający miesiąc strajk ponad 11 500 członków Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) zakłócił produkcję nocnych programów i storpedował głośne projekty. Są wśród nich „Stranger Things” Netflixa i „Gra o Tron” HBO.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner