New York
84°
Sunny
5:24 am8:30 pm EDT
4mph
54%
30.2
FriSatSun
90°F
93°F
95°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Huragan Idalia dotarł na Florydę, przynosząc „katastrofalną” falę sztormową

30.08.2023

Cyklon Idalia dotarł w środę na północno-zachodnie wybrzeże Florydy jako huragan trzeciej kategorii – poinformowało Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Według służby, cyklon przyniósł ze sobą „katastrofalną” falę sztormową i wiatr o prędkości dochodzącej do ponad 200 km/h.

Jak podało w komunikacie NHC, oko cyklonu zetknęło się z ziemią nieopodal miejscowości Keaton Beach w regionie Big Bend, ok. 80 km na południe od stolicy stanu, Tallahassee. Maksymalna szacowana prędkość wiatru to 205 km/h, co według „Washington Post” czyni go najsilniejszym, jaki nawiedził ten obszar, na równi z huraganem z 1896 r. W nocy huragan urósł do kategorii 4, lecz tuż przed kontaktem z linią brzegową osłabł.

Niecałą godzinę po dotarciu cyklonu prądu pozbawionych zostało ponad 170 tys. domów. Nadejście Idalii podniosło poziom wody o prawie dwa metry. Jeszcze przed zetknięciem huraganu z ziemią zalane zostały ulice okolicznych miejscowości, m.in. Fort Myers i St. Petersburga.

Według prognoz cyklon ma przesuwać się w następnych godzinach na północ i dotrzeć do Georgii; jego siła osłabnie, ale może spowodować miejscowe powodzie i zniszczenia infrastruktury. (PAP)

osk/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner