New York
63°
Partly Cloudy
6:15 am7:35 pm EDT
4mph
72%
29.81
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Opinie i Analizy

USA: Inflacja spadła w ujęciu rocznym do 7,7 proc. mimo wzrostu cen w październiku

10.11.2022

Wskaźnik cen towarów i usług (CPI) wzrósł w USA w październiku o 0,4 proc., ale w ujęciu 12-miesięcznym spadł z 8,2 do 7,7 proc. – podało w czwartek Biuro Statystyk Pracy (BLS). Roczny poziom inflacji jest na najniższym poziomie od stycznia br.

Jak podał rządowy urząd statystyczny, największy wpływ na wskaźnik inflacji w październiku miały wzrosty cen czynszów, ale wzrosły też ceny paliw i żywności. Indeks cen żywności wzrósł o 0,6 proc. w ciągu miesiąca. Spadły ceny używanych samochodów, opieki medycznej, ubrań i biletów lotniczych. Indeks nieuwzględniający cen żywności i energii wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do wzrostu o 0,6 proc. miesiąc wcześniej.

Biorąc jednak pod uwagę 12 miesięcy, poziom inflacji spadł z 8,2 proc. we wrześniu do 7,7 proc. w październiku. Ceny żywności w tym okresie wzrosły o 10,9 proc., a energii – o 17,6 proc.

Według sondaży exit poll przeprowadzonych wśród uczestników wtorkowych wyborów do Kongresu USA inflacja była wskazywana jako główny problem przez największą grupę wyborców, zaś 3/4 ankietowanych uznało sytuację gospodarczą jako złą. W środę prezydent Joe Biden przyznał, że inflacja jest problemem i że rozumie frustrację obywateli, ale dodał, że Ameryka radzi sobie lepiej niż większość krajów rozwiniętych.

Szef Rezerwy Federalnej, czyli amerykańskiego banku centralnego, Jerome Powell przyznał w ubiegłym tygodniu po kolejnej podwyżce stóp procentowych o 0,75 punktu proc., że do poskromienia inflacji jest wciąż „długa droga”, co zwiększyło obawy o możliwą recesję. Mimo to bezrobocie pozostaje blisko rekordowo niskiego poziomu i wynosi 3,7 proc.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner