New York
37°
Mostly Cloudy
6:40 am5:38 pm EST
5mph
71%
30.1
FriSatSun
46°F
37°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Inspektorat weterynarii wydał reniferom św. Mikołaja świadectwo zdrowia

22.12.2023

Służba Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wydała reniferom św. Mikołaja świadectwo zdrowia, niezbędne do wjazdu na teren tego kraju – poinformowała agencja UPI.

USDA wydała w czwartek zezwolenie na tranzyt niejakiemu „Nicholasowi Clausowi z Bieguna Północnego, dystrybutorowi firmy Gifts and Good Cheer, Inc. (Podarunki i Radość sp. z oo.)” – przekazała UPI.

Dokument uprawnia do swobodnego wjazdu i wyjazdu z USA reniferów z zaprzęgu Świętego Mikołaja w godzinach od 18 24 grudnia do 6 rano 25 grudnia.

„USDA z radością przyznaje panu Mikołajowi i jego reniferom specjalne pozwolenie na wjazd do Stanów Zjednoczonych, zapewniające bezproblemową podróż i radość, jaką przynoszą w każdym sezonie świątecznym” – powiedziała Jenny Lester Moffitt, podsekretarz ds. programów marketingowych i regulacyjnych.

W oświadczeniu dla prasy, podkreśliła, że inspektorat serdecznie wita Mikołaja, „doceniając kluczową rolę amerykańskiego mleka i ciasteczek w zasilaniu jego świątecznego lotu”.

Doktor Rosemary Sifford, główna lekarka weterynarii USDA, zapewniła, że wszystkie renifery Świętego Mikołaja przeszły wymagane kontrole medyczne.

W świadectwie zdrowia wskazano „drobną anomalię fizyczną” w przypadku jednego renifera, Rudolfa. „Jednak specjaliści wskazali, że czerwony nos Rudolfa, choć jasny i świecący, jest dla niego zjawiskiem normalnym i nie stanowi problemu” – stwierdziło USDA.

Rudolf, czerwononosy renifer jest bohaterem popularnej opowieści o jednym z należących do Mikołaja reniferów, który urodził się ze świecącym na czerwono nosem. Był z tego powodu wyśmiewany przez pozostałych członków stada, aż do nocy wigilijnej, podczas której świat spowiła mgła tak gęsta, że Mikołaj był o krok od rezygnacji z dorocznej podróży. Kiedy jednak dostrzegł czerwony nos Rudolfa uznał, że doskonale oświetli on saniom drogę. Od tego czasu Rudolf jest stałym członkiem pierwszej pary zaprzęgu. (PAP)

os/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY