New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
50%
29.98
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Laphonza Butler zajmie miejsce zmarłej senator Feinstein. Będzie jedyną czarnoskórą kobietą w Senacie

02.10.2023

Laphonza Butler zasiądzie w Senacie USA na miejscu zmarłej w piątek w wieku 90 lat Dianne Feinstein – ogłosił w niedzielę gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom. Należąca do Demokratów Butler będzie jedyną czarnoskórą kobietą w Senacie i pierwszą osobą ze środowiska LGBTQ+ reprezentującą Kalifornię w Senacie – podaje w poniedziałek agencja AP.

Zgodnie z prawem obowiązującym Kalifornii i większości stanów gubernator może mianować senatora na zwolnione miejsce w Senacie USA do czasu następnych wyborów, które na fotel zajmowany przez Feinstein mają się odbyć w 2024 r.

Wybierając 44-letnią Laphonozę Butler, Newsom spełnił swoją obietnicę mianowania czarnoskórej kobiety, jeśli miejsce Feinstein zostanie zwolnione. Butler może zostać zaprzysiężona już we wtorek wieczorem, kiedy zostaną wznowione obrady Senatu.

Obecnie w Senacie niewielką większość – 51 do 49 głosów – ma Partia Demokratyczna. Rychła nominacja da Demokratom więcej możliwości w głosowaniach, w których liczy się każdy głos, zwłaszcza w przypadku nominacji, którym jednogłośnie sprzeciwiają się Republikanie – ocenia agencja AP.

Butler była doradcą wiceprezydent USA Kamali Harris podczas jej kampanii wiceprezydenckiej w 2020 r. Obecnie jest pierwszą czarnoskórą przewodniczącą organizacji Emily’s List, wspierającej kandydatów popierających prawo do aborcji. Jest także byłą liderką związków zawodowych SEIU 2015, wpływowej formacji w kalifornijskiej polityce. Butler wcześniej nie sprawowała żadnego urzędu wymagającego wygrania wyborów.

Newsom przekazał w oświadczeniu, że priorytety, o które Feinstein walczyła w Kongresie – prawa reprodukcyjne, równa ochrona i bezpieczeństwo przed przemocą z użyciem broni – są w USA zagrożone.

„Laphonza przejmie pałeczkę pozostawioną przez senator Feinstein i będzie nadal rozbijać szklane sufity i walczyć o wszystkich Kalifornijczyków w Waszyngtonie” – zaznaczył Newsom.

Zmarła w piątek Feinstein reprezentowała Kalifornię w Senacie przez ponad 30 lat. Była pierwszą kobietą na stanowisku szefa senackiej komisji ds. wywiadu, ale też pierwszą kobietą i najwyższej rangi Demokratką w komisji sprawiedliwości. Pełniła ponadto funkcję przewodniczącej Senatu pro tempore, przynależną najwyższej rangi senatorowi partii mającej większość w Senacie. Od 1978 do 1988 r. była burmistrzem San Francisco.(PAP)

krp/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner