New York
54°
Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
7mph
62%
29.85
SatSunMon
48°F
61°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA nie wyślą na Ukrainę F-16, ale być może zgodzą się na ich przekazanie przez inne państwa

14.02.2023

Chociaż prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców F-16, urzędnicy w Waszyngtonie przyznają, że prawdopodobnie dostarczą Kijowowi bardziej zaawansowane środki obrony powietrznej albo przynajmniej zgodzą się na dostawy F-16 z innych państw – podaje we wtorek dziennik „Financial Times”.

Sprawa dostawy myśliwców będzie dyskutowana podczas wtorkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli – informuje brytyjski dziennik na podstawie swoich źródeł. Zaznacza jednak, że chociaż uzyskanie zachodnich samolotów bojowych jest długoterminowym celem Kijowa, to obecnie o wiele istotniejsze są dostawy amunicji i systemów obrony powietrznej.

„To na czym musimy się teraz skoncentrować, to zdolności Ukrainy do obrony swojego nieba poprzez artylerię przeciwlotniczą wyposażoną w odpowiednią amunicję. Myśliwce nie są i nie będą zdolne to walki z rosyjskim lotnictwem w stopniu porównywalnym ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej” – powiedział „FT” jeden z amerykańskich urzędników.

„Ukraińcy mówią nam, że teraz naprawdę potrzebują amunicji i dodatkowych zdolności obrony powietrznej” – przekazało inne źródło gazety.

„Jest oczywiste, że mamy do czynienia z logistycznym wyścigiem z czasem. Kluczowe zasoby, takie jak amunicja, paliwo i części zamienne, muszą dotrzeć na Ukrainę, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy. Szybkość będzie ratowała ludzkie istnienia” – mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w poniedziałek.

Podkreślił, że obecne tempo zużycia amunicji przez Ukrainę wielokrotnie przewyższa tempo produkcji w krajach sojuszniczych.(PAP)

adj/ mal/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY