New York
37°
Mostly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
8mph
63%
29.99
ThuFriSat
43°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Prezydent Biden wzywa do uwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi

07.10.2023

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek władze Iranu do „natychmiastowego” uwolnienia laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, obrończyni praw kobiet Narges Mohammadi, która przebywa w irańskim więzieniu.

„Ta nagroda jest wyrazem uznania, że chociaż obecnie niesprawiedliwie jest przetrzymywana w więzieniu Ewin, świat wciąż słyszy głos Narges Mohammadi, wzywającej do wolności i równości. Wzywam rząd Iranu do natychmiastowego uwolnienia jej i innych zwolenników równości płci z niewoli” – napisał prezydent Biden w oświadczeniu, opublikowanym na stronie Białego Domu.

„Zaangażowanie pani Mohammadi w budowanie przyszłości, na którą zasługują kobiety i wszyscy ludzie w Iranie, jest inspiracją dla ludzi na całym świecie, którzy walczą o prawa człowieka i podstawową godność ludzką. Doświadczyła wielokrotnych aresztowań, prześladowań i tortur ze strony reżimu irańskiego, jednak determinacja pani Mohammadi tylko wzrosła” – oświadczył Biden.

Mohammadi od dawna walczy o prawa kobiet w Iranie, które kwestionują rygorystyczne zasady zasłaniania ciała narzucone przez duchowieństwo islamskie oraz wzywa do zniesienia kary śmierci i wprowadzenia demokratycznych reform.

Urodzona w 1972 roku Mohammadi jest z wykształcenia fizykiem, ale pracowała głównie jako dziennikarka.

Reżim ajatollahów aresztował ją 13 razy i pięć razy skazał ją na łącznie 134 lata więzienia. Mohammadi jest osadzona w cieszącym się złą sławą więzieniu Ewin w Teheranie; w tym zakładzie karnym dysydentka przygotowała raport na temat torturowania więźniarek. (PAP)

zm/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00