New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Rząd pozywa koncern Amazon za złamanie prawa antymonopolowego

27.09.2023

Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC) złożyła we wtorek pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon. Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

Pozwu oczekiwano po latach skarg, w których Amazon.com i inni giganci technologiczni nadużyli swojej dominacji w wyszukiwarkach, mediach społecznościowych i sprzedaży detalicznej online, aby stać się strażnikami najbardziej dochodowych aspektów internetu – pisze agencja Reutera.

Do pozwu, do którego dołączyło 17 stanowych prokuratorów generalnych, doszło w ramach akcji rządu USA, mającej na celu przełamanie dominacji Big Tech.

„FTC i jej partnerzy stanowi twierdzą, że działania Amazona pozwalają mu powstrzymywać konkurentów i sprzedawców przed obniżaniem cen, pogarszać jakość towarów, obciążać sprzedawców nadmiernymi kosztami, tłumić innowacje i uniemożliwiać rywalom uczciwą konkurencję z Amazonem” – stwierdziła komisja ds. handlu. Zwróciła się do sądu o wydanie stałego orzeczenie nakazującego Amazon.com zaprzestanie niezgodnego z prawem postępowania.

Według FTC założony w 1994 roku Amazon, który wart jest ponad bilion dolarów, karał m.in. sprzedawców próbujących oferować niższe ceny niż ten potentat.

Jak zauważa Reuters konieczność podjęcia działań przeciwko Big Tech to jedna z niewielu akcji, na które wyrazili zgodę w Kongresie zarówno Demokraci jak i Republikanie. Za prezydentury Donalda Trumpa, resort sprawiedliwości i FTC wszczęły dochodzenia w sprawie Google’a, Facebooka, Apple’a i Amazona.

Google był pozywany dwukrotnie – raz za czasów Trumpa w związku z działalnością dotyczącą wyszukiwania w internecie, a powtórnie, po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena, w sprawie technologii reklamowych. FTC pozwała Facebooka za rządów Trumpa i kontynuowała sprawę w kadencji Bidena.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner