New York
73°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
5mph
49%
29.98
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Sondaż: poparcie dla Joe Bidena spadło do 39. proc.; to prawie najniższy poziom za czasów jego prezydentury

19.04.2023

Politykę prezydenta USA Joe Bidena popiera 39 proc. Amerykanów – informuje w środę Reuters, przedstawiając sondaż przeprowadzony przez Ipsos. W marcu ten wskaźnik wynosił 42 proc., w połowie 2022 r. – 36 proc. i było to najniższe poparcie dla Bidena za czasów jego prezydentury.

Największa część respondentów wskazywała, że głównym problemem USA jest obecnie gospodarka – odpowiedział tak co piąty pytany. Co dziesiąty ankietowany za pierwszy problem Stanów Zjednoczonych uznał przestępczość lub sprawy związane z klimatem.

Popularność Bidena spada niemal nieustannie od czasu, gdy w styczniu 2021 r. objął urząd; najniższy poziom – 36 proc. – osiągnęła w połowie 2022 r. Od tego czasu lekko wzrosła – przypomina Reuters.

Biden w piątek ogłosił, że zdecydował się kandydować na drugą kadencję i „stosunkowo szybko” poinformuje o oficjalnym starcie swojej kampanii. Obecny prezydent USA zapewne nie będzie miał poważnej konkurencji do przedwyborczej nominacji z ramienia Partii Demokratycznej. Jego poparcie pozostaje jednak niskie, biorąc pod uwagę historyczne wyniki polityków w podobnej sytuacji – komentuje Reuters.

W wyborach w 2024 r. chce też startować Donald Trump. W latach 2017-21, gdy sprawował urząd prezydenta, cieszył się podobnie niskim poparciem, które w najgorszym momencie wynosiło 33 proc. – pisze agencja. Zaznacza, że poprzedni przywódcy USA tylko sporadycznie borykali się z tak niskim poparciem.

Trzydniowy sondaż Reuters/Ipsos przeprowadzono w weekend na reprezentacyjnej próbie 1029 dorosłych Amerykanów; margines błędu wynosi trzy punkty procentowe.(PAP)

adj/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner