New York
70°
Partly Cloudy
5:28 am8:18 pm EDT
8mph
50%
29.8
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała odejście z kierownictwa partii w Kongresie

17.11.2022

Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła w czwartek, że po zakończeniu obecnej kadencji Kongresu zrezygnuje z przywództwa Demokratów w Izbie. Polityk sprawowała tę funkcję od 2003 r.

„Nie będę ubiegać się o reelekcję do kierownictwa Demokratów w następnym Kongresie. Nadeszła godzina, by nowe pokolenie przewodziło demokratycznemu klubowi” – oznajmiła 82-letnia polityk podczas przemówienia w Izbie Reprezentantów. Zapowiedziała, że nadal będzie sprawować mandat kongresmenki z San Francisco.

„Historia odnotuje, że jest najważniejszą spikerką Izby Reprezentantów w naszej historii” – powiedział w wydanym oświadczeniu prezydent Joe Biden.

Pelosi była liderką Demokratów w Izbie Reprezentantów od 2003 r., dwukrotnie w tym czasie sprawując funkcję przewodniczącej tej Izby kongresu. Była pierwszą kobietą stojącą na czele głównych amerykańskich partii, a w 2007 r. stała się pierwszą kobietą spikerem.

Według mediów, faworytem do przejęcia schedy po Pelosi jest prezes klubu Demokratów Hakeem Jeffries. Po przeprowadzonych w zeszłym tygodniu wyborach Demokraci będą w mniejszości w Izbie Reprezentantów, nad którą kontrolę przejmą Republikanie. Partia Demokratyczna zachowała jednak większość w Senacie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner