New York
63°
Cloudy
5:26 am8:22 pm EDT
10mph
68%
30.02
SunMonTue
72°F
79°F
79°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie

USA: Student kalifornijskiej uczelni ogłosił z partnerami utworzenie aplikacji mogącej zastąpić TikToka

24.03.2023

Student Uniwersytetu Stanford Ian Gunther i jego partnerzy ogłosili w czwartek utworzenie aplikacji, która ich zdaniem mogłaby zastąpić słuchaczom college’u TikTok. W tym czasie przed komisją ds. energii i handlu Izby Reprezentantów zeznawał szef TikToka, Shou Zi Chew.

Jak podkreśla agencja prasowa UPI Gunther, gimnastyk z Stanford i komentator mediów społecznościowych opracowywał aplikację „Collyge” przez dwa lata we współpracy z platformą technologiczną Connyct Inc.

„Dane z aplikacji Collyge są szyfrowane i przechowywane na w amerykańskich serwerach. (…) Wrażliwe dane użytkowników nie są przechowywane, a obserwować można tylko informacje publiczne” – poinformował Connyct.

W opinii Gunthera Collyge tworzy dla studentów środowisko pozwalające się socjalizować w bezpieczny sposóbi z zachowaniem prywatności. Umożliwia korzystanie z krótkich form wideo jak TikTok.

„Kluczowe funkcje Collyge zostały zaprojektowane specjalnie dla studentów, jednocześnie chroniąc użytkowników przed ciekawskimi spojrzeniami. Co najważniejsze, nie czerpie zysków z danych użytkowników Collyge; utrzymuje je w tajemnicy” – dodał Gunther.

Dyrektor generalny Connyct, Warren Cohn, zwrócił uwagę, że ponieważ TikTok jest zakazany na terenie uczelni, nowa aplikacja ma szanę zastąpić TikToka. Uzasadniał, że jest bezpieczna w użyciu i zaprojektowana w USA.

Tymczasem jak argumentował w czwartek na Kapitolu szef TikToka Shou Zi Chew, ponad 150 mln Amerykanów „kocha aplikację TikToka i wie, że ma obowiązek ich chronić”.

Ustawodawcy nie byli pod wrażeniem tych deklaracji. Nie dowierzali, że TikTok planuje oddzielić swoje amerykańskie informacje od pozostałych.

„Wciąż sądzę, że komunistyczny rząd w Pekinie będzie kontrolował i miał możliwość wpływania na to, co robicie” – stwierdził cytowany przez UPI demokratyczny kongresmen Frank Pallone.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mma/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner