New York
81°
Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
72%
30.14
SatSunMon
84°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Szef Pentagonu po dwóch tygodniach wypisany ze szpitala

15.01.2024

Amerykański minister obrony Lloyd Austin został w poniedziałek wypisany ze szpitala wojskowego Walter Reed po dwutygodniowym pobycie związanym z komplikacjami po operacji przeprowadzonej z powodu raka prostaty – przekazał Pentagon. Szpital dodał, że Austin wkrótce powróci do pełni zdrowia.

Jak poinformowali w oświadczeniu lekarze opiekujący się szefem resortu obrony, Austin powraca do zdrowia, choć wciąż musi przebyć rehabilitację ze względu na ból nogi, którego nabawił się w związku z komplikacjami spowodowanymi infekcją dróg moczowych po operacji prostatektomii. Zapewnili jednocześnie, że nowotwór Austina dzięki wczesnej interwencji został wyleczony i nie są konieczne dodatkowe zabiegi.

Szef Pentagonu wydał oświadczenie, w którym podziękował lekarzom za ich opiekę. Zapowiedział też, że dopóki nie powróci w pełni do zdrowia, będzie wykonywał swoje obowiązki z domu, choć liczy na szybki powrót do Pentagonu.

Austin trafił do szpitala 1 stycznia, ponad tydzień po operacji i spędził ponad tydzień na oddziale intensywnej terapii. Jego problemy zdrowotne były przedmiotem politycznego skandalu, bo szef Pentagonu przez trzy dni nie informował o swojej hospitalizacji Białego Domu. Austin dopiero po trzech tygodniach poinformował też o tym, że miał raka. Prezydent Biden stwierdził w ubiegłym tygodniu, że Austin powinien był powiedzieć mu o tym wcześniej, lecz nie zamierza go zwolnić wbrew nawoływaniom m.in. kongresmenów obydwu partii. Sam sekretarz obrony przyznał, że popełnił błąd, a resort zarządził przegląd procedur dotyczących podobnych przypadków w przyszłości.

Z Des Moines Oskar Górzyński (PAP)

osk/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner