New York
54°
Light Rain
6:27 am5:48 pm EDT
17mph
93%
30.07
SunMonTue
64°F
57°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Trzy osoby zginęły, ponad 600 tys. domów nie ma prądu w rezultacie powodzi w północno-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych

19.12.2023

Trzy osoby zginęły, ponad 600 tys. domów nie ma prądu w północno-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych. Burza, ulewy i gwałtownie topniejący śnieg spowodowały w poniedziałek wylanie rzek i powodzie błyskawiczne w wielu rejonach. Silny wiatr łamał drzewa, służby nie mogły dotrzeć do wszystkich potrzebujących.

Ulewne deszcze, które nawiedziły wschodnie wybrzeże, spowodowały zamknięcie dróg. Woda nie wsiąkała w ziemię – mimo nagłego ocieplenia, które przyspieszyło topnienie śniegu, grunt był zmrożony.

We wtorek w wielu okręgach szkolnych na wybrzeżu nie odbywały się lekcje, podała radiostacja Wbur. W Massachusetts, który obok Maine najbardziej ucierpiał, we wtorkowy poranek nadal ponad 130 tys. domów nie miało elektryczności – poinformował portal Washington Post. W Maine prąd nie docierał do 450 tysięcy domów.

Gubernator stanu Maine Janet Mills opóźniła otwarcie urzędów stanowych do wtorku do południa i zaapelowała do mieszkańców o rezygnację ze zbędnych podróży. „Jeśli musisz podróżować, zachowaj ostrożność i pamiętaj, aby zapewnić dużo miejsca dla służb ratowniczych i załóg, które przywracają zasilanie i oczyszczają drogi” – oświadczyła. Central Maine Power produkująca dla stanu energię elektryczną uprzedziła, że naprawa pozrywanych linii będzie trwała przez „wiele dni”.

W Bostonie zawieszono wiele połączeń na lotnisku Logan International Airport. Odwołano również część lotów w rejonie Nowego Jorku. (PAP)

os/ kgod/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY