New York
28°
Cloudy
7:05 am5:13 pm EST
6mph
80%
30.25
ThuFriSat
43°F
30°F
30°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: W piątek w wyniku zamieci i tornad ponad 100 tys. domów wciąż nie miało prądu

16.12.2022

Amerykanie wciąż odczuwają skutki zamieci i tornad, które w tym tygodniu nawiedziły znaczną część kraju. W piątek ok. 100 tys. domów i innych obiektów wciąż pozostawało bez prądu. Według prognoz weekend przyniesie zagrożenie milionom ludzi na obszarach wschodnich.

Tornada na Południu i zamiecie śnieżne na Środkowym Zachodzie, pozostawiły w piątek około 100 tys. domów i firm w ciemności. Przerwy w dostawach elektryczności wystąpiły m.in. Minnesocie, Wisconsin, Wirginii i Wirginii Zachodniej, a także w Pensylwanii.

„Potężne wiatry w trakcie zamieci powaliły linie energetyczne na Górnym Środkowym Zachodzie. Temperatury na niektórych obszarach spadły do prawie lub poniżej zera. Tysiące ludzi nie mają ogrzewania” – podała CNN.

Przypomniała, że kiedy tornado uderzyło we wtorek w Caddo Parish, w stanie Luizjana, zginęła 30-letnia kobieta i jej 8-letni syn. Następnego dnia ofiarą tornada była 56-letnia kobieta w St. Charles Parish, w tym samym stanie.

W jeszcze innym tornadzie w północnej Luizjanie z wiatrem przekraczającym – według Krajowej Służby Pogodowej (NWS) – 225 km/godz. co najmniej 20 osób odniosło obrażenia. Zburzona została części kompleksu apartamentów i parku domów mobilnych.

„Tornado, które przeszło przez Union Parish, miało w najszerszym miejscu niemal 460 m i przesuwało się po gruncie przez ponad 14 km” – wyjaśniła CNN.

Zgodnie z prognozami w piątek intensywne opady śniegu nawiedzą stan Nowy Jork i Nową Anglię. W strefie zagrożenia znajdą się miliony ludzi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY