New York
37°
Clear
7:09 am5:08 pm EST
6mph
50%
30.19
SunMonTue
52°F
48°F
39°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Wydano ostrzeżenie przed zamieciami dla 11 mln osób

12.12.2022

Potężne zamiecie obejmują od weekendu zachodnią część USA. Ostrzeżenia przed pogodowym kataklizmem wystosowano do 11 mln ludzi. Burza śnieżna ma się przemieścić w tym tygodniu na cały kraj.

„Ta zimowa burza jest prawdziwym uderzeniem od wybrzeża do wybrzeża, od północy do południa. W pewnym momencie odczuje to w tym tygodniu każda osoba w kraju” – przewidywał meteorolog CNN Brandon Miller.

Niektórym regionom na zachodzie USA grozi niebezpieczeństwo lawin. Temperatura może obniżyć się do minus 17 stopni C, a z powodu gołoledzi zamykane są główne autostrady.

Służby meteorologiczne ostrzegły przed zagrożeniami 11 mln ludzi od Kalifornii do Wisconsin. Według NBC, w górach Sierra Nevada do poniedziałku spadło ponad 120 cm śniegu.

W Kansas i Oklahomie wystosowano w poniedziałek ostrzeżenia przed wiatrami wiejącymi z prędkością ponad 95 km/godz., możliwością tornad, zamieci, dużego gradu i powodzi.

„Burza wzmocni się wędrując na wschód. W Górach Skalistych, gdzie spodziewana jest wieczorem, spadnie ok. 30 cm śniegu, zanim wzmocni się jeszcze bardziej” – podała CNN.

Zdaniem meteorologów nagromadzenie śniegu do wtorku będzie się wahać od 15 do 30 cm w północnej części Wielkich Równin. Najwięcej, bo do 60 cm, ma spaść w zachodnich rejonach Dakoty Południowej i na północno-zachodnich terenach Nebraski.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY