New York
82°
Sunny
5:24 am8:30 pm EDT
1mph
57%
30.2
FriSatSun
90°F
93°F
95°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Z Florydy wystartowała kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną

26.08.2023

Z Centrum Kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie w USA wystartowała w sobotę kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS); przedsięwzięcie o nazwie Crew-7 to wspólna inicjatywa NASA i firmy SpaceX, założonej przez miliardera Elona Muska – powiadomiła agencja AP.

epa10820861 The SpaceX Crew-7 mission lifts off on a Falcon 9 rocket from Launch Complex 39A at the Kennedy Space Center, Florida, USA, 26 August 2023. The Crew 7 mission members are Mission commander NASA astronaut Jasmin Moghbeli, Mission specialist Roscosmos cosmonaut Konstantin Borisov, Mission pilot ESA (European Space Agency) astronaut Andreas Mogensen, Mission specialist JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) astronaut Satoshi Furukawa. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

W składzie załogi Crew-7 znalazło się czworo astronautów: reprezentująca NASA Amerykanka Jasmin Moghbeli, Duńczyk Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japończyk Satoshi Furukawa i Rosjanin Konstantin Borisow. Misja powinna dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w niedzielę, a jej celem jest rotacja czterech uczestników poprzedniego takiego przedsięwzięcia, którzy przebywają na ISS od marca.

Start misji został opóźniony o jeden dzień ze względu na dodatkowe przeglądy danych systemu podtrzymywania życia w kapsule – poinformowała AP.

Jak dodano, na uwagę zasługują zupełnie odmienne doświadczenia życiowe członków załogi Crew-7. Rodzice Moghbeli uciekli z Iranu podczas rewolucji islamskiej w tym kraju w 1979 roku. Astronautka służyła wcześniej w amerykańskich siłach piechoty morskiej i walczyła m.in. w Afganistanie, gdzie pilotowała śmigłowce szturmowe. Mogensen pracował na platformach wiertniczych u wybrzeży Afryki Zachodniej, Furukawa był przez 10 lat chirurgiem, natomiast Borisow prowadzi szkołę nurkowania i jest w tym sporcie sędzią.

Crew-7 to siódma załogowa misja SpaceX, której celem jest rotacja personelu ISS. Pierwsi astronauci zostali wysłani przez SpaceX na orbitę w maju 2020 roku.

ISS działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum, w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich. (PAP)

szm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner