New York
52°
Clear
6:04 am7:44 pm EDT
7mph
51%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Technologie

USA: Z Florydy wystrzelono lądownik księżycowy prywatnej firmy

15.02.2024

Lądownik księżycowy Odyseusz firmy Intuitive Machines z Houston został wystrzelony z Florydy w czwartek nad ranem. To pierwsza próba wysłania na Księżyc prywatnego statku kosmicznego i pierwsza od półwiecza próba amerykańskiego lądowania na Srebrnym Globie.

Odyseusz, wyniesiony przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, zabrał sześć ładunków NASA, zawierających instrumenty zaprojektowane do gromadzenia danych o środowisku Księżyca.

Lądownik ma dotrzeć do celu po około tygodniowym locie, w trakcie którego pokona 370 tys. kilometrów. Planuje się, że wyląduje 22 lutego w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Jeśli lot się powiedzie, będzie to pierwsze kontrolowane zejście amerykańskiego statku kosmicznego na powierzchnię Księżyca od czasu ostatniej załogowej misji Apollo w 1972 r., a także pierwsze dokonane przez prywatną firmę.

Stany Zjednoczone chcą wysłać astronautów na Księżyc nim uczyni to ich największy konkurent – Chiny. USA planują lądowanie na 2026 rok, Chiny – na 2030r.

W zeszłym miesiącu do wąskiego grona kosmicznych rywali dołączyła Japonia, której udało się umieścić na Księżycu lądownik, a w 2023 r. – Indie. W 2019 r. Chiny, jako pierwszy kraj w świecie, dokonały lądowania po niewidocznej stronie Księżyca. (PAP)

os/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner