New York
75°
Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
6mph
68%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Zabójcy z Florydy sprzedano broń, mimo że miał problemy ze zdrowiem psychicznym

28.08.2023

21-letni Ryan Palmeter, który zastrzelił w sobotę w Jacksonville na Florydzie trzy czarnoskóre osoby, kupił broń legalnie. Zdołał ją nabyć, pomimo że wcześniej został skierowany na obowiązkowe badanie zdrowia psychicznego.

Jak poinformował w niedzielę miejscowy szeryf, napastnik zabił w Jacksonville kobietę siedzącą w samochodzie przed sklepem Dollar General, sprzedawcę oraz klienta, który minutę później wszedł do sklepu. Strzelał z karabinu półautomatycznego typu AR-15 i pistoletu Glock.

Według AP Palmeter legalnie zakupił broń w ostatnich miesiącach. Sprzedano mu ją, mimo że w 2017 roku został poddany obowiązkowemu badaniu psychiatrycznemu. W 11 minut po rozpoczęciu strzelaniny popełnił samobójstwo, gdy policja weszła do sklepu.

Zgodnie z relacją szeryfa Palmeter mieszkał z rodzicami w sąsiednim hrabstwie Clay. W trakcie strzelaniny wysłał ojcu SMS-a, aby włamał się do jego pokoju. Ojciec znalazł tam list pożegnalny syna, testament i pisma, które szeryf nazwał rasistowskimi.

„Manifest jest, szczerze mówiąc, pamiętnikiem szaleńca. Zachował się on po prostu całkowicie irracjonalnie, ale wiedział, co robi. Był w 100 proc. przytomny” – ocenił szeryf.

Republikański gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział w niedzielę, że mieszkańcy stanu „potępiają przerażające morderstwa na tle rasowym popełnione przez obłąkaną szumowinę”.

„Dopuszczanie się przemocy tego rodzaju jest niedopuszczalne, a w stanie Floryda nie ma miejsca na atakowanie osób ze względu na rasę” – podkreślił DeSantis.

Jak podał Reuters, prezydent Joe Biden zauważył w niedzielę, że do strzelaniny doszło tego samego dnia, w którym w USA obchodzono 60. rocznicę Marszu na Waszyngton. Czarnoskóry działacz na rzecz zniesienia dyskryminacji rasowej, pastor Martin Luther Kinga Jr. wygłosił tam wówczas słynne przemówienie „Mam marzenie” („I Have a Dream”).

„Nie możemy się zgodzić na życie w kraju, w którym czarnoskóre rodziny udające się do sklepu lub czarnoskórzy uczniowie idący do szkoły żyją w strachu przed zastrzeleniem ze względu na kolor skóry” – powiedział w niedzielę prezydent Biden.

Departament Sprawiedliwości traktuje strzelaninę jako przestępstwo z nienawiści i „akt brutalnego ekstremizmu na tle rasowym” – stwierdził prokurator generalny USA Merrick Garland.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner