New York
73°
Mostly Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
6mph
55%
29.96
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Zmarł mężczyzna, który podpalił się przed budynkiem sądu podczas procesu Trumpa

20.04.2024

Zmarł mężczyzna, który w piątek oblał się środkiem zapalającym i podpalił się przed budynkiem sądu w Nowym Jorku, gdzie toczy się proces byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – podała w sobotę tamtejszza policja.

Departament policji Nowego Jorku poinformował w sobotę agencję AP, że personel miejscowego szpitala stwierdził zgon mężczyzny. Jak podaje NBC News policja ustaliła w piątek jego tożsamość, to Maxwell Azzarello z St. Augustine na Florydzie, który przybył do Nowego Jorku na początku tygodnia.

Mężczyzna podpalił się w parku po drugiej stronie ulicy naprzeciwko gmachu sądu w Nowym Jorku, gdzie odbywa się proces byłego prezydenta Donalda Trumpa. Sytuację pokazała na żywo telewizja CNN, która prowadziła transmisję spod budynku sądu w chwili, gdy nieznanego mężczyznę siedzącego na ławce ogarnęły płomienie. Na miejsce od razu ruszyła policja, jednak była w stanie ugasić ogień gaśnicą dopiero po trzech próbach i niemal trzech minutach.

„Widzę całkowicie zwęglonego człowieka” – relacjonowała reporterka telewizji. Dodała, że w momencie incydentu widziała flagę Trumpa. Źródła policyjne potwierdziły, że mężczyzna dokonał samospalenia.

Do incydentu doszło tuż po tym, gdy w nowojorskim sądzie zakończył się trwający od poniedziałku proces wyboru składu ławy przysięgłych, którzy wydadzą wyrok w sprawie byłego prezydenta oskarżonego o ukrywanie zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels na temat ich domniemanych intymnych stosunków podczas kampanii wyborczej 2016 r.

Źródła ABC News podają, że Trump przebywał w tym czasie w budynku sądu w centrum Manhattanu i został poinformowany o pożarze na zewnątrz.

Policjanci prowadzący dochodzenie charakteryzują Azzarello jako „zwolennika teorii spiskowych”. W piątek, przed samospaleniem, wyjmował z plecaka broszury na ten temat i rozrzucał je dookoła 0 twierdzą świadkowie. (PAP)

wr/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner