New York
75°
Fair
5:46 am8:19 pm EDT
5mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Publicystyka
Kultura

W Wilnie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”

02.09.2022

W Wilnie odbyło się wczoraj Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.


Jak co roku w litewskiej stolicy akcja ta organizowana jest nieco wcześniej, niż w Polsce, gdzie zaplanowano ją na sobotę. Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej.
Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” w litewskiej stolicy organizowane jest w jednej z polskich kawiarni na Antokolu. Akcję poprzedzi wykład o epoce, w której tworzył Adam Mickiewicz. Wygłosi go doktor Irena Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego. Z kolei polscy aktorzy z Wilna zaprezentują inscenizację kilku scen z wybranych ballad. Przewidziany jest też literacki konkurs z nagrodami.


Wilno jest szczególnym miejscem, w którym czytane będą utwory wieszcza. To w tym mieście po raz pierwszy dwieście lat temu zostały wydane właśnie „Ballady i romanse”. Zapoczątkowały one epokę romantyzmu w literaturze polskiej. „Romantyzm to fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To serce naszej historii i kultury oraz naszej wolności i miłości” – mówił prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył była to również epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, którzy na różne sposoby toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Kamil Zalewski/Wilno/w Siekaj

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner