New York
39°
Mostly Cloudy
7:07 am4:28 pm EST
4mph
69%
30.12
SatSunMon
57°F
63°F
50°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

W wyborach do Senatu mandat otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie w okręgu

14.10.2023

W wyborach do Senatu, senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

Zgodnie z konstytucją, wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Kandydatem na senatora może być osoba, która najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat.

W wyborach do Senatu wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w danym okręgu.

Podczas, gdy w wyborach do Sejmu, które odbywają się tego samego dnia, przy rozdziale mandatów dla komitetów obowiązuje zasada proporcjonalności, senatorów wybiera się zgodnie z systemem większościowym.

Jak stanowi Kodeks wyborczy, za wybranego na senatora w danym okręgu wyborczym uważa się tego kandydata, który otrzymał najwięcej oddanych głosów ważnych. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów.

Tylko dwóch kandydatów wystawiono w 19 okręgach. Najwięcej kandydatów – siedmiu – wystawiono w okręgu nr 96 (Kalisz oraz powiaty: jarociński, kaliski, pleszewski).(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00