New York
52°
Clear
6:04 am7:44 pm EDT
7mph
51%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia
Warto przeczytać
Społeczeństwo

Walentynkowy „Uśmiech Dziecka”

25.02.2024
Uczestnicy balu chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na specjalnie do tego celu przygotowanej walentynkowej ściance fotograficznej / Foto: ARCHIWUM JOANNY GWÓŹDŹ

Znany polonijny artysta plastyk i zarazem promotor polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych Janusz Skowron został wyróżniony tytułem Gościa Honorowego Balu Walentynkowego, będącego jedną z najważniejszych akcji charytatywnych Children’s Smile Foundation. Za wsparcie, jakie od wielu lat poprzez swoje prace przekazywane na aukcje okazuje dzieciom pokrzywdzonym przez los, otrzymał kryształową statuetkę.

Wojtek Maślanka

Tegoroczny Bal Walentynkowy Children’s Smile Foundation – mimo wielu konkurencyjnych imprez polonijnych mających miejsce w tym samym czasie – cieszył się sporym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział około 180 osób. Ta doroczna charytatywna impreza odbyła się 10 lutego w pięknej bankietowej sali Terrace On The Park na Queensie.

Wśród gości specjalnych był wicekonsul Wawrzyn Warkocki oraz przedstawiciele różnych firm i organizacji, m.in. Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na czele z Krzysztofem Matyszczykiem, przewodniczącym Rady Dyrektorów.

Bal Walentynkowy Children’s Smile Foundation jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Byli również jej inni reprezentanci: sekretarz – dr Iwona Korga oraz dyrektorzy Leszek Wojtkowski i Mariusz Śniarowski, a także przewodniczący Rady Nadzorczej PSFCU Artur Dołega i jej członek Leon Fuks. Z kolei zarząd Centrum Polsko-Słowiańskiego reprezentowały: sekretarz Bożena Konkiel, dyrektor Bożena Piekarz-Lesiczka oraz dyrektor wykonawcza Agnieszka Granatowska.

Obecny był Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Piotr Praszkowicz oraz członkowie Głównego Komitetu Parady Pułaskiego Emilia i Dawid Kopalowie, a także Mieczysław Pająk, prezes nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II.

Jednak najważniejszą osobą był tegoroczny Gość Honorowy Janusz Skowron, któremu towarzyszyła żona Anna. Do tańca przygrywali: DJ Janusz i DJ Robert, przy muzyce których wszyscy świetnie się bawili. Uczestnicy charytatywnej imprezy również chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle specjalne do tego celu przygotowanej przez firmę Party Decor walentynkowej ścianki fotograficznej.

Tegoroczny bal swoją grą uświetnił światowej sławy saksofonista jazzowy Krzysztof Medyna, który w ten sposób wsparł dobroczynny cel imprezy – pomoc chorym i potrzebującym dzieciom.

Podczas godziny koktajlowej charytatywnie zagrał światowej sławy saksofonista jazzowy Krzysztof Medyna / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

CZĘŚĆ OFICJALNA

Bal krótkim wprowadzeniem rozpoczął Wojciech Maślanka, dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation, który przywitał wszystkich uczestników oraz przedstawił gości specjalnych i członków Rady Dyrektorów organizacji, którą reprezentuje. Następnie głos zabrał kapelan fundacji, ks. Grzegorz Markulak. Kapłan zwrócił uwagę na szczytny cel walentynkowej imprezy oraz zachęcił wszystkich do hojności.

Członkowie Rady Dyrektorów Children’s Smile Foundation obecni na Balu Walentynkowym (od lewej): Karol Lisewski, Nicholas Kaponyas, ks. Grzegorz Markulak, Krzysztof Rostek, Agata Leszczyńska, Mariusz Śniarowski, Joanna Gwóźdź i Wojciech Maślanka / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA

„Jest to możliwość podzielenia się tym, co mamy najważniejsze, swoim sercem czyli miłością” – podkreślił kapelan. Dodał, że jest to gest absolutnie wyjątkowy z uwagi na to, że dobro nie tylko wraca, ale też się powiększa. „Kiedy dzielimy się miłością, to ta miłość się pomnaża” – stwierdził ks. Grzegorz Markulak. Przy tej okazji przypomniał słowa św. Pawła: „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Podziękował też wszystkim zebranym za wsparcie, jakie poprzez fundację okazują jej podopiecznym chorym i potrzebującym dzieciom. Na zakończenie odmówił krótką modlitwę i udzielił zebranym okolicznościowego błogosławieństwa.

Krótkie przemówienie wygłosił także wicekonsul Wawrzyn Warkocki. Wspomniał w nim, że ma ogromny sentyment do Children’s Smile Foundation, ponieważ jedna z jej stałych charytatywnych imprez, „Bieg o Uśmiech Dziecka”, była pierwszym polonijnym wydarzeniem, w którym wziął udział tuż po przybyciu na placówkę dyplomatyczną w Nowym Jorku. Podczas swojego wystąpienia odczytał także list przekazany przez konsula generalnego Adriana Kubickiego, który z uwagi na inne zobowiązania nie mógł osobiście pojawić się na balu.

Janusz Skowron był bardzo wdzięczy Radzie Dyrektorów Children’s Smile Foundation za wyróżnienie, które otrzymał / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Bogata paleta Państwa działań jest wyrazem wrażliwości, empatii i oddania na rzecz dzieci potrzebujących wsparcia i pomocy w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych – podkreślił konsul generalny. – Pomoc dzieciom, szczególnie tym pokrzywdzonym przez los, zawsze zasługuje na uznanie” – napisał w liście Adrian Kubicki dodając swoje podziękowania dla całego zarządu fundacji „za wiele lat nieocenionej pracy”. Przedstawiciel polskich władz w swoim piśmie wyraził także słowa uznania dla Gościa Honorowego tegorocznego Balu Walentynkowego, którym w tym roku był Janusz Skowron. Wspominał o jego zasługach w promocji polskiej kultury, a także o wsparciu, jakie okazuje dla Children’s Smile Foundation. „Korzystając z okazji chciałem pogratulować Panu Januszowi postawy godnej naśladowania i podziękować mu za znaczące zaangażowanie w sprawy tutejszej Polonii” – zaznaczył w liście konsul generalny Adrian Kubicki.

Następnie głos zabrała Joanna Gwóźdź, prezes Children’s Smile Foundation. W swoim wystąpieniu przybliżyła cel i misję fundacji, której przewodzi od ubiegłego roku. Wspomniała o jej najważniejszych charytatywnych akcjach i osiągnięciach. Przedstawiła również sylwetkę i działalność artystyczno-promocyjną Janusza Skowrona, którego w tym roku zarząd Children’s Smile Foundation postanowił wyróżnić tytułem Gościa Honorowego.

„W ramach naszej corocznej tradycji Balu Walentynkowego chcielibyśmy szczególnie wyróżnić spośród wszystkich naszych sympatyków bardzo znanego polskiego artystę Janusza Skowrona – podkreśliła prezes fundacji. – Pan Skowron od lat wspiera naszą działalność charytatywną, przekazując swój bezcenny dorobek artystyczny na rzecz naszych działań dla najbardziej potrzebujących dzieci” – wyjaśniła Joanna Gwóźdź. Dodała, że również podczas tegorocznego balu zostaną zlicytowane jego obrazy. Wręczyła mu także specjalną, kryształową statuetkę.

Tytuł Gościa Honorowego Balu Walentynkowego Children’s Smile Foundation otrzymał w tym roku Janusz Skowron. Kryształową statuetkę wręczyła mu Joanna Gwóźdź, prezes CSF (OBETNIJ WOJTKA , zostaw tylko Janusza z panią prezes) / Foto: ARCHIUM JANUSZA SKOWRONA

Z kolei Janusz Skowron wyraził słowa wdzięczności za wyróżnienie i zaszczyt, jaki go spotkał. „Jestem dumny i jest mi bardzo przyjemnie, że mogę z tą fundacją być tak blisko i przez lata oferować swoje obrazy oraz prace mojego syna, które, poprzez ich sprzedaż na aukcjach, zasilają budżet fundacji przeznaczony na pomoc dzieciom w potrzebie” – zaznaczył tegoroczny Gość Honorowy Balu Walentynkowego Children’s Smile Foundation. Opowiedział też historię dwóch obrazów: „Balloon Fiesta” oraz „Fish for Arthur”, które przeznaczył w tym roku na licytację. Zachęcił również wszystkich do hojności podczas aukcji, bo jak stwierdził: „W tym wszystkim najważniejszy jest cel, którym jest pomoc dzieciom”.

Po zakończeniu ceremonii uhonorowania Janusza Skowrona, prezes fundacji przybliżyła wiadomości na temat dziecka, które w tym roku jest głównym beneficjentem Balu Walentynkowego. Jest nim 9-letni Frank Rudak z Brooklynu, którego od kilku miesięcy wychowuje 67-letnia babcia; jego mama zmarła w czerwcu ub.r., a ojciec, który nigdy się nim nie interesował, ostateczne zrzekł się praw rodzicielskich.

W części oficjalnej krótkie przemówienie wygłosiła też Helenka Hemond, siostra Leo, który również jest podopiecznym Children’s Smile Foundation, a w 2018 r. – podobnie jak obecnie Frank Rudak – także był głównym beneficjentem Balu Walentynkowego. Dziewczynka w jego imieniu podziękowała za okazaną pomoc w finansowaniu jego rehabilitacji oraz powiedziała jak bardzo jest ona ważna dla brata, cierpiącego m.in. na autyzm i problemy psychologiczno-rozwojowe.

Gość Honorowy Janusz Skowron pokroił okolicznościowy tort / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

HOJNE SERCA POLONII

Doroczny Bal Walentynkowy Children’s Smile Foundation jest jej największą indywidualną akcją charytatywną. Jej tegoroczna edycja została zorganizowana dzięki pomocy finansowej Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była głównym sponsorem tego dobroczynnego wydarzenia. Poza tym poprzez wpisy w Księdze Pamiątkowej bal wsparło wiele firm i osób prywatnych.

Były także indywidualne donacje, które przekazali m.in.: FDNY Pulaski Association, Albany Polish Community Center, Polska Szkoła im. św. Jadwigi Królowej z Ridgewood, SWAP, Siedlecki Construction, Dr Iwona Mienko, Alicja Winnicka, Marta Śmigielska, Krystyna Pituła i Richard Mazur.

Poza tym, niektórzy donatorzy przekazali fanty na loterię, w której główną nagrodą był Thermomix ufundowany przez Radę Dyrektorów Children’s Smile Foundation, a także m.in.: karton Żubrówki podarowany przez dystrybutora, certyfikat do Doktor Dębski Clinic w Warszawie ufundowany przez Iwonę i Czesława Weissów, certyfikaty do salonów piękności Opulence Glamour Skin Clinic na Middle Village i do Williamsburg Facial and Waxing Studio, certyfikat do kwiaciarni Rosehip Social Florist na Williamsburgu oraz do restauracji Amber Steak House na Greenpoincie, a także kosze z różnymi produktami ufundowane przez Pewex Pharmacy z Ridgewood i Fortunato Brothers Café & Pasticceria z Greenpointu.

Fanty przeznaczone na licytację podczas Balu Walentynkowego Children’s Smile Foundation / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dochód z balu w całości zostanie przeznaczony na chore i potrzebujące dzieci. Loteria fantowa przyniosła organizatorom 4775 dolarów. Z kolei z aukcji uzyskano 4900 dolarów. Zlicytowano na niej dwa obrazy Janusza Skowrona (po 1000 dol. każdy), obraz Bogdana Kujawskiego (za 900 dol.), koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego, ufundowaną przez redakcję „Nowego Dziennika” (za 800 dol.), koszulkę z autografem Kuby Błaszczykowskiego podarowaną przez Barbarę i Pawła Majewskich (za 600 dol.) oraz piłkę z autografami komentatora sportowego Dariusza Szpakowskiego, prezesa PZPN Cezarego Kuleszy i selekcjonera reprezentacji Polski Michała Probierza, przekazaną przez Wojciecha Maślankę (za 600 dol.).

Zarówno hojność uczestników Balu Walentynkowego, jak i jego przebieg oraz ogólna atmosfera panująca na sali bardzo ucieszyła organizatorów dobroczynnej imprezy.

„W imieniu Children’s Smile Foundation chciałabym wyrazić najszczerszą wdzięczność za państwa obecność i wsparcie podczas naszego corocznego Balu Walentynkowego – podkreśliła prezes tej organizacji Joanna Gwóźdź. – Wasz entuzjastyczny udział w aukcji i loterii dodał jeszcze więcej emocji temu wydarzeniu. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za waszą hojność – dodała szefowa fundacji zwracając uwagę, że dzięki temu dobroczynna impreza zakończyła się sukcesem.

Aukcję prowadził Mariusz Śniarowski. Obraz Janusza Skowrona „Fish for Arthur” został wylicytowany za 1000 dolarów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Wasza obecność pomogła nam zebrać znaczne fundusze, które zostaną przeznaczone na nasze ciągłe wysiłki na rzecz wspierania tych, którzy tego najbardziej potrzebują” – zapewniła na zakończenie Joanna Gwóźdź.

Radości z przebiegu dobroczynnej imprezy oraz wyróżnienia tytułem Gościa Honorowego nie krył Janusz Skowron. Przekazał on słowa wdzięczności Radzie Dyrektorów Children’s Smile Foundation za to wyjątkowe uhonorowanie jego działalności.

„Jest ono dla mnie wielkim zaszczytem. Nie kryję wzruszenia i radości, które zawsze odczuwam oddając swoje obrazy na cele charytatywne. Choć rozstaję się często z moimi ulubionymi pracami, cieszę się, że w ten sposób mogę wesprzeć potrzebujących” – podkreślił polonijny artysta plastyk. Dodał też, że czasami maluje specjalnie na takie dobroczynne cele. Przy okazji przekazał podziękowania wszystkim dotychczasowym nabywcom jego wylicytowanych obrazów, za hojność ich serc na szlachetny cel, jakim jest pomoc dzieciom pokrzywdzonym przez los.

„Jako Polak czuję się dumny, że wciąż stanowimy zjednoczoną Polonię i wspólnie wspieramy Fundację Uśmiech Dziecka, która z wielką charyzmą działa już od 1999 roku” –zaznaczył Gość Honorowy Balu Walentynkowego Children’s Smile Foundation

Koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego – przekazana na aukcję charytatywną przez redakcję „Nowego Dziennika – osiągnęła cenę 800 dolarów / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

GOŚĆ HONOROWY

Janusz Skowron urodził się w Kolbuszowej. Studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał tytuł magistra litografii. W latach 1981-1989 pracował w Starachowicach jako nauczyciel plastyki. Od 1989 r. mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jako artysta działa w wielu dziedzinach sztuki, w tym tworzy: malarstwo, grafikę, ilustrację, rysunek i fotografię. Brał udział w ponad trzystu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Od wielu lat promuje także sztukę polską w Stanach Zjednoczonych. Jest współzałożycielem lublińskiej „Galerii KONT” (1978 r.) i nowojorskiej „Galerii Shtooka” (2006 r.).

W latach 2007-2017 stworzył i zorganizował 125 wystaw w Starbucks Art Gallery na Greenpoincie. W 2013 r. – również w tej dzielnicy – założył A.R Gallery, w której przez sześć lat zorganizował 55 wystaw. Od 1999 r. wystawia swoją twórczość wspólnie z międzynarodową multimedialną Grupą Artystyczną Emocjonaliści, założoną w 1994 r. przez Lubomira Tomaszewskiego.

Jest członkiem Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce oraz Rady Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Jego rysunki i ilustracje ukazały się w kilku książkach.

Razem z żoną Anną napisał i opublikował trzy książki: „Podróż z biletem szczęścia” (2014 r.), „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” (2017 r.) i „Czuwały nad nami Anioły” (2022 r.).

Za swoją działalność artystyczno-promocyjną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Ignacy Paderewski Arts and Music Award, przyznanym przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce za twórczość artystyczną i promocję sztuki polskiej oraz za działalność charytatywną. Został także zwycięzcą konkursu Wybitny Polak w USA w 2021 r. w kategorii Osobowość.

Od wielu lat wspiera organizacje charytatywne w Polsce i Stanach Zjednoczonych, w tym także Children’s Smile Foundation, za co został wyróżniony tytułem Gościa Honorowego Balu Walentynkowego 2024.

Janusz Skowron (z lewej) z nabywcami jego obrazu „Balloon Fiesta” / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner