New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
7mph
37%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Prawo i Finanse

Wielka Brytania: HSBC kupił za 1 funta brytyjską filię upadłego banku SVB

14.03.2023

Bank HSBC kupił w poniedziałek brytyjską filię amerykańskiego baku technologicznego Silicon Valley Bank (SVB), który upadł w miniony piątek – poinformowano. Kwota transakcji wyniosła zaledwie jednego funta.

SVB specjalizował się w finansowaniu firm technologicznych z Doliny Krzemowej. Jego upadek, będący największym bankructwem w amerykańskim sektorze finansowym od kryzysu finansowego z 2008 r., wzbudził obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki.

Brytyjska filia SVB była niewielka, miała tylko nieco ponad 3 tys. klientów i dobrą kondycję finansową. W miniony weekend pojawiły się jednak obawy, że przejdą na nią problemy amerykańskiej centrali, a niektóre firmy ostrzegały, że mogą zbankrutować, jeśli ich depozyty nie zostaną zabezpieczone. To z kolei stanowiłby ryzyko dla sektora IT, który brytyjski rząd postrzega jako kluczowy dla rozwoju gospodarczego. Dlatego w wekeend trwały intensywne rozmowy o przyszłości brytyjskiego oddziału SVB między ministerstwem finansów, Bankiem Anglii i HSBC.

Prezes HSBC Noel Quinn powiedział w poniedziałek, że transakcja była „zbyt dobrą okazją, aby ją przegapić” i zapewniła, że „kryzys w jednej instytucji nie stał się kryzysem systemowym”. HSBC jest największym bankiem w Europie pod względem wartości aktywów. (PAP)

bjn/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY