New York
82°
Sunny
5:24 am8:30 pm EDT
4mph
55%
30.31
FriSatSun
93°F
91°F
95°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport
Polonia

XX lat Stali Mielec New York

03.06.2024
Drużyna Stali Mielec NY

Wojciech Ziębowicz

Jak ten czas szybko leci, człowiek się nie obejrzał, a dwadzieścia lat minęło jak chwila. Przekazując relacje z polonijnych boisk od 1987 roku, byłem naocznym świadkiem wspaniałych sukcesów polonijnych drużyn, ale i również porażek.

Poznałem wszystkich bez wyjątku społecznych działaczy sportowych. Miałem też liczne grono swoich ulubionych piłkarzy i trenerów. Na przestrzeni czterech dekad na Wschodnim Wybrzeżu istniało 48 polonijnych drużyn piłkarskich.

Byłem świadkiem jak drużyny powstawały, ale też wiedziałem, jak zawieszały działalność sportową.

Był czerwiec roku 2004, grupa byłych piłkarzy Stali Mielec mieszkających w Nowym Jorku postanawiała założyć polonijną drużynę piłkarską. Zebranie założycielskie odbyło się w popularnej wówczas na Greenpoincie restauracji Johnny’s Cafe, której właścicielem był wielki przyjaciel polonijnych piłkarzy, jeden z pierwszych sponsorów Stali Mielec NY, śp. Jan Pszeniczny.

Podczas zebrania wybrano na prezesa Artura Kurasiewicza, a trenerem został Wojciech Kiwak, który prowadził Stal przez dwa lata.

Pierwszy zarząd tworzyła grupa założycieli: Adrian Kusek, Andrzej Gornisiewicz, Mariusz Praczuk, Marcin Maćkowski, Krzysztof Piwnik, Wojciech Kiwak, śp. Tomasz Krupski, Wojciech Wolnicki.

Artur Kurasiewicz przez okrągłe 20 lat z wielkim oddaniem sprawuje funkcję prezesa klubu. Jest sponsorem i motorem napędowym Stali Mielec NY. Od początku powstania Stali aktywnie udziela się w Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich. Od 8 lat piastuje funkcję wiceprezesa ZPKP. Jest obecny praktycznie na wszystkich zebraniach polonijnej centrali piłkarskiej, na które przyjeżdża z odległego Staten Island do Garfield w stanie New Jersey. To z jego inicjatywy oraz śp. Marka Kasprowicza przez wiele lat rozgrywane były mecze reprezentacji Nowego Jorku z New Jersey o przechodni Puchar Prezesa ZPKP.

Po nagłej śmierci Marka Kasprowicza zarząd ZPKP postanowił w dniu 50. urodzin Artura przekazać mu ten piękny puchar na zawsze. Pod przewodnictwem Artura Kurasiewicza, trenera śp. Marka Kasprowicza i asystenta Mirosława Pasterniaka reprezentacja polonijnych drużyn w roku 2011 wygrała Etniczny Mundial Cosmos Copa NY City, a rok później zajęła drugie miejsce.

Trenerem Stali Mielec NY został 18 lat temu Mirosław Pasterniak i jest nim do dziś

W roku 2019 prezes Artur Kurasiewicz zaprosił do USA piłkarzy swojego ukochanego klubu Stali Mielec. Na pięknym stadionie Uniwersytetu Montclair w New Jersey rozegrany został mecz sparingowy, który miałem zaszczyt komentować na żywo. Było to wielkie święto biało-niebieskich z Polski i tych z USA. Mecz zakończył się zwycięstwem zawodowców z Polski 7:0. Artura podziwiam od momentu, kiedy go poznałem: jest człowiekiem skromnym, który mało mówi, ale za to dużo dobrego robi na rzecz sportu polonijnego w USA. Mielczanie gościli w nowojorskiej metropolii 10 dni. Wracali do Polski bardzo zadowoleni. Artur jest nie tylko społecznym działaczem, ale również sponsorem klubu.

Stal Mielec NY jest obecnie jedynym klubem polonijnym w USA, w którym w dwóch drużynach grają w 100% Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia.

Poprosiłem prezesa nowojorskiej Stali, aby opowiedział o początkach powstania klubu i o największych sukcesach.

Prezes Artur Kurasiewicz:

„Po zebraniu założycielskim pierwszy oficjalny trening odbył się na Staten Island i był to jedyny trening, który zespół miał przed Memoriałem Kazimierza Deyny. Chrzest bojowy przeszliśmy w pojedynku z Wisłą Garfield, z która przegraliśmy 0:4.

W drugim meczu Memoriału sensacyjnie wygraliśmy z Falconem Somerville 1:0. Ostatecznie zajęliśmy 5. miejsce, które było sporym sukcesem. Ja osobiście nie wspominam tego turnieju najmilej, gdyż w meczu z Polonezem Glen Cove pozrywałem w kolanie wszystko, co się dało.

Chciałbym podziękować redaktorowi Wojciechowi Ziębowiczowi, którego pomoc w formowaniu naszego klubu jest nieoceniona. To Wojtek podarował nam komplet strojów, w których graliśmy na turnieju i całą rundę w lidze. To dzięki wstawiennictwu charyzmatycznego redaktora mogliśmy w ogóle zagrać w Memoriale Deyny w kultowych strojach Telewizji Antenna, które ufundowali państwo Maria i Mirosław Pruszkowscy, właściciele sklepu Sawa w Bayonne, NJ.

Rozpoczęliśmy czwartoligowe rozgrywki Cosmopolitan we wrześniu 2004 roku. W premierowym meczu przegraliśmy wysoko z NY Wanderers 1:5. Pierwszą historyczną bramkę w rozgrywkach ligowych zdobył z rzutu karnego Krzysztof Majkut. Z każdym tygodniem było coraz lepiej.

W rundzie wiosennej wygraliśmy wszystkie mecze i awansowaliśmy do III Ligi Cosmopolitan. W roku 2006 wraz z zarządem powierzyliśmy funkcje trenera byłemu zawodnikowi i trenerowi Górnika Wałbrzych Polonii NY Mirosławowi Pasterniakowi – i był to strzał w dziesiątkę.

Mirek okazał się skromnym i zarazem bardzo dobrym trenerem. Przez 18 lat prowadzi naszą drużynę. Jest to swoisty rekord. W roku 2007 awansowaliśmy do drugiej ligi, a w 2008 do pierwszej.

Obecnie gramy w II Lidze Cosmopolitan. Od momentu powstania drużyny, to jest od 2004 roku, bierzemy udział we wszystkich turniejach organizowanych przez ZPKP. W turnieju letnim – Memoriał Kazimierza Deyny – w kategorii Open choć 6 razy graliśmy w finale, to niestety nigdy tego prestiżowego turnieju nie wygraliśmy.

Jeden raz wygraliśmy w kategorii Over 30, a dwa razy w kategorii Over 40. Lepiej było w turnieju halowym – w Memoriale Kazimierza Gorskiego – dwa razy wygraliśmy w kategorii Open i jeden raz w kategorii Over 30.

Dwukrotnie zajęliśmy III miejsce w turnieju Drużyn Polonijnych Północnej Ameryki. Nasi zawodnicy grali w reprezentacji drużyn polonijnych ZPKP na Igrzyskach Polonijnych (trzecie miejsce w Warszawie) oraz w Mundialu Etnicznym Cosmos Copa NY City, gdzie nasza reprezentacja dwa razy odniosła spektakularne zwycięstwo i raz była druga.

Na przestrzeni 20 lat barw naszej drużyny broniło około 300 zawodników: wszystkim w imieniu zarządu klubu i swoim własnym serdecznie dziękuję!

Dziękuję również sponsorom, takim jak: Adamba, Johnny’s Cafe, PSFCU, The Perecman Firm, Koziura Construction, The Plata Law Firm.

Zapraszam wszystkich Mielczan, sympatyków piłki nożnej oraz całą Polonię na nasz bankiet jubileuszowy – 20-lecia Stali NY. Gościem honorowym będzie wybitny reprezentant Polski, zdobywca złotej bramki na Wembley w 1973 roku, były piłkarz Stali Mielec Jan Domarski.

Bankiet odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, w pięknej Sali Kryształowej Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy, NJ. Po rezerwacje miejsc można dzwonić pod nr tel. (646) 247-7402”.

Dziękuję, Artur, za rozmowę w imieniu swoim oraz zarządu Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich, życzę Tobie i wszystkim piłkarzom Stali Mielec New York pierwszego w historii mistrzostwa w Memoriale Kazimierza Deyny oraz dalszych sukcesów w rozgrywkach ligowych. Do zobaczenia na jubileuszu w Perth Amboy.

Krzysztof Majkut (z synem Patrykiem i córką Hanią) odbiera zwycięski puchar z rąk Zbigniewa Żelazowskiego w Memoriale im. Kazimierza Górskiego

ZDJĘCIA: ARCH. WZ

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner