New York
72°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
8mph
42%
30.24
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Polonia

Zaproszenie na Polskie Spotkanie Wielkanocne

25.03.2023
Uczestnicy ubiegłorocznego Spotkania Patriotycznego na pamiątkowej fotografii FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Polska Fundacja Kulturalna zaprasza 9 kwietnia, w Wielkanoc, na Polskie Spotkanie Wielkanocne przy pomniku Króla Władysława Jagiełły w Central Parku na Manhattanie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 2 po południu i potrwa do godz. 5:00.

Polska Fundacja Kulturalna z siedzibą w Clark, w stanie New Jersey, zorganizuje spotkanie przy pomniku króla Jagiełły po raz drugi. Po raz pierwszy zorganizowała je w niedzielę wielkanocną, 17 kwietnia 2022 roku. Było to Spotkanie Patriotyczne pod hasłem „Kocham Polskę”.

„Bardzo się cieszę, że możemy kontynuować tak długą tradycję spotkań wielkanocnych przy pomniku Króla Jagiełły w Central Parku – mówi Tomasz Szybowski, wiceprezes Polskiej Fundacji Kulturalnej. – Są one okazją do wspólnego spędzenia wielkanocnego popołudnia i miłych rozmów. Są także okazją do pokazania się nas, Polaków, jako wciąż istniejącej i aktywnej grupy etnicznej, w tak szczególnym i bliskim dla nas miejscu. Trudno opisać czy porównać do innych atmosferę panującą podczas tych spotkań. Powiem krótko: jest wyjątkowa!”.  

Jako że polskie tradycje Polonia wciąż kultywuje, osoby chcące wziąć udział w spotkaniu proszone są o przyniesienie ze sobą koszyków z potrawami wielkanocnymi, które poświęci ksiądz Andrzej Bielak. Będzie potem okazja do podzielenia się jajkiem i złożenia sobie świątecznych życzeń. Ksiądz Bielak poprowadzi również modlitwę. Odbędzie się konkurs na najładniejszy kapelusz. Będą też konkursy dla dzieci. Najmłodsi na pewno otrzymają wiele wspaniałych nagród.

Na murku przy pomniku zasiądzie z gitarą Dorota Huculak i zaprosi wszystkich do wspólnego śpiewania. Grała też i śpiewała podczas spotkania przy pomniku króla w ubiegłym roku.

„Bywałam na wielu Śniadaniach Wielkanocnych przy pomniku Króla Jagiełły i zdarzało mi się grać i śpiewać – powiedziała „Nowemu Dziennikowi“ Dorota Huculak. –  Atmosfera zawsze była wspaniała, więc trzeba tę inicjatrywę wspierać i rozbudowywać. Na pewno zagram i zaśpiewam wesołe, dające radość piosenki. Zaśpiewam kilka piosenek wiosennych, a także biesiadnych i ludowych. Uczestnicy spotkania zawsze dołączają do mnie i jest to wspólne, radosne śpiewanie. W ubiegłym roku wiele osób śpiewało i tańczyło, więc mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie“ – dodała.

W spotkaniu weźmie też udział Uta Szczerba – świetna artystka, pomysłodawczyni i główna organizatorka Śniadań Wielkanocnych przy pomniku Jagiełły.  Zorganizowała ich 15. Dołączy do niej Elżbieta Święszek, która przejęła organizację śniadań w 2015 roku i zorganizowala ich 6.

Warto przypomnieć, że będzie to już 23. spotkanie Polonii w niedzielę wielkanocną przy pomniku wielkiego polskiego króla Władysława Jagiełły. Jego autorem jest rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski. Pomnik stanął w sercu Manhattanu w Central Parku w lipcu 1945 toku.

Janusz M. Szlechta

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner