New York
64°
Clear
6:54 am6:35 pm EDT
3mph
79%
30.17
WedThuFri
81°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Kultura
Polonia

Polonijne spotkania ze sztuką w She Gallery na Manhattanie

17.04.2023
Ismena Halkiewicz w She Gallery ZDJĘCIA: MŻ

Kolekcje obrazów znanej artystki Ismeny Halkiewicz można podziwiać w She Gallery na Manhattanie przy 799 Lexington Ave. W galerii zgromadzono kilkadziesiąt prac malarki z różnych okresów twórczości, ale cały czas powstają nowe obrazy.

„Miejsce to jest nie tylko galerią, ale również moją pracownią, w której cały czas tworzę – mówi Ismena Halkiewicz. – W tej chwili prezentuję około 30 moich obrazów, ale są również tutaj prace i innych twórców”.

Prawie wszystkie obrazy artystki wykonane są techniką olejną. Powstały w ciągu ostatnich 30 lat, a niektóre przyjechały wraz malarką jeszcze z Polski w latach 90.

„Wychowałam się na impresjonizmie, ale później skierowałam się bardziej w stronę abstrakcji, inspirując się między innymi twórczością Picassa i Dalego – wyjaśnia artystka. – Myślę, że wszystkie te inspiracje widoczne są w moich obrazach. Malując korzystam ze swojej podświadomości i wyrzucam z siebie nagromadzone emocje. Najczęściej bywa tak, że podchodzę do obrazu z jakimś wstępnym pomysłem i w trakcie pracy uwalnia się moja wyobraźnia twórcza i powstają wizje, które przenoszę na płótno. Życie płynie wartkim tempem, wydarzenia emocje i doświadczenia nakładają się na siebie, podobnie jak ja nakładam na płótno kolejne warstwy farby olejnej – wyjaśnia swój proce tworzenia pani Ismena i dodaje: – Akt tworzenia obrazu jest dla mnie formą spowiedzi i oczyszczenia się. Malując zapominam o kłopotach, jestem tu i teraz. Jestem wdzięczna Bogu, że obdarował mnie talentem artystycznym”.

Artystka podczas malowania obrazu

Artystka chciałaby, aby w przyszłości w She Gallery prezentowane były również prace innych polonijnych artystów. Stąd pomysł, aby regularnie w każdą sobotę, o 7 wieczorem, organizować spotkania dla twórców i ludzi kochających sztukę. Pierwsze już się odbyło. Wstęp na spotkania jest wolny. Osoby chcące wziąć w nich udział proszone są rejestrację poprzez wysłanie e-maila na adres: ismenadesign@gmail.com.

*

Ismena Halkiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiowała u Juliusza Joniaka, Lucjana Ząbkowskiego i Jana Szancenbacha. Po otrzymaniu tytułu „Primus Inter Pares” w Krakowie w 1991 roku uzyskała stypendium, dzięki któremu udała się na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. W Nowym Jorku mieszka od 1999 r. Oprócz malarstwa olejnego zajmuje się również tworzeniem murali i renowacją obrazów oraz mebli. Uchodzi za doskonałą kolorystkę. Więcej informacji o Ismenie Halkiewicz i jej sztuce można znaleźć na stronie internetowej artystki: www.ismenadesign.com.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY