New York
79°
Fair
5:41 am8:23 pm EDT
5mph
49%
30.08
SatSunMon
86°F
88°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Psycholog: na urlopie przełączmy organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek

19.07.2023

Gdy podczas wakacji myślami wciąż jesteśmy w pracy, a urlop kojarzy nam się z marnowaniem czasu, musimy przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek. Uda się to, gdy dobrze się wyśpimy, zwolnimy tempo i nauczymy się odpowiednio oddychać – radzi psycholożka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Justyna Soroka.

Specjaliści od dawna alarmują, że obecne tempo życia, wszechobecny pośpiech i stres powodują, że wielu z nas nie potrafi efektywnie odpoczywać. Podczas urlopów nie rozstajemy się ze służbowym telefonem czy laptopem, myślimy o pracy na plaży i podczas spacerów po lesie.

„Gdy mówimy: jestem zbyt zmęczony, by odpoczywać, to znaczy, że nasz naturalny przełącznik trybu w organizmie zablokował się w pozycji mobilizacja” – tłumaczy gliwicka psycholożka.

„Wówczas odpoczynek często kojarzy nam się z marnowaniem czasu. Jeżeli zablokowaliśmy nasz przełącznik trybów, to choć straszny tydzień się skończył, nie możemy sobie znaleźć miejsca i odczuwamy niepokój. Zadajemy sobie wtedy pytania, np. co ja robię w ogródku, dlaczego tracę czas na patrzenie na tę głupią trawę i drzewa” – dodaje.

Nieumiejętność cieszenia się z wypoczynku to jeden z pierwszych objawów pracoholizmu. „Wtedy musimy nauczyć się ręcznie przełączać na tryb odpoczywania. Nie jest to proste, ale możliwe. Ratunkiem jest głębokie oddychanie przeponowe, a dla mniej wprawnych – ziewanie. Ziewanie to ratunkowy odruch organizmu, który próbuje przejść w tryb regeneracji, choć umysł dalej pędzi” – wyjaśnia specjalistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Justyna Soroka podkreśliła, że niezmiernie ważny dla odpoczywającego organizmu jest zdrowy, głęboki sen. „Dlatego jeżeli pracujemy w napięciu, powinniśmy chodzić spać grubo przed północą, a także unikać atmosfery presji, pośpiechu, rywalizacji. W przeciwnym razie wakacje, które miałby był wypoczynkiem, możemy zamienić w program wakacyjnej udręki” – podsumowała gliwicka psycholożka.(PAP)

mab/ joz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner